My Family Finances

  • About The Author
  • Contact
  • Blogs I Read
  • Policies and Disclaimers
  • Family Money Answers

Average Grocery Spending for Your Family and How to Improve Your Budget

05/18/2012 by John 2 Comments

Example of an American grocery store aisle.

Example of an American grocery store aisle. (Photo credit: Wikipedia)

If you are trying to lower your budget, you need to get familiar with three expenses: housing, transportation and food. According to the Bureau of Labor Statistics, the average family spends 63% of all budget expenditures on those three costs. Here at My Family Finances, I’ll help you to lower all three, but today we are going to focus on simple habits that will lower your grocery bill.

The average family spent $6,129 in 2010 on the grocery store and eating out. Monthly, that works out to a food budget of $510.75 and a monthly grocery bill of $302. By no means are these high numbers, especially since the average family was calculated at 2.5 persons and those numbers work out to each person eating for $6.81/day.

If you want to lower your own family’s grocery spending you are going to need to know the best places to cut.

Spend 10 Minutes Grabbing Coupons Online

Couponing is no longer about sitting with a newspaper and scissors while you spend hours building a coupon collection that you’ll later struggle to navigate. These days, you can get the Red Plum insert by going to their home page. It takes seconds to review and print.

A quick inquiry at a search engine also brings useful results. Thanks to the internet, you can spend 10 minutes before you shop, saving a few dollars.

Know What Meals Cost the Most

It’s not just about how expensive it costs to make the meal. It’s also about serving size. Homemade pizza doesn’t seem expensive until you add up all the costs and realize that it doesn’t make for many portions.

One of the most expensive meals my wife and I make is homemade spaghetti sauce. Yet although we spend about $20 to make it, it serves about 25 people. Per serving, it’s one of the tastiest, least expensive dish we make.

Substitute Without Sacrificing Quality

Quality is in the eye of the beholder. While I could make all kinds of suggestions of substitutions I think don’t lose quality, without a doubt, there would be many people who disagree with me. That’s why I encourage everyone to find their own substitutions.

What are some substitutes that have worked for me? Switching from albacore to chunk lite tuna (saves $.20 per can).  Buying a raw roasting chicken instead of a pre-cooked bird (About $1 a pound). We use cottage cheese instead of ricotta in our lasagna (Garfield would be appalled).

Buy in Bulk When It Makes Sense

Oddly, buying in bulk does not always save my family money. For some reason, when my wife buys peanut butter in bulk, our expenses go up. It’s not that she isn’t getting a better unit price. It’s that my family chows down on more peanut butter when there is a full cupboard.

I’ve found buying in bulk can save you money depending on the product. In some cases, having a bigger stash entices even more usage. Also, buying in bulk often results in throwing away spoiled food. You also have to be wary of large membership fees for warehouse stores like Sams Club and BJ’s. This isn’t to say that we don’t save a ton of money buying in bulk, but you have to pay attention to whether certain bulk grocery purchases are actually saving you money.

Our stock of canned tomatoes has saved us several dollars. More recently, we’ve been purchasing bulk vegetables. The move has lowered grocery expenses by several dollars every month.

I could never put all the ways to save money at the grocery store in one article, but these are the steps that have saved my family the most. I hope that they work for your family too.

 Get all the financial wisdom of My Family Finances sent to your email daily! Subscribe to My Family Finances by Email

Enhanced by Zemanta

Filed Under: Average Family, Family Grocery Spending, Family Spending Tagged With: Family Grocery Bill

Comments

  1. lindsay says

    05/21/2012 at 2:50 pm

    I actually find homemade pizza to be relatively cheap, especially considering the frozen pizza options. I’ve usually got everything on hand for the dough – flour, yeast, salt – and we pick up toppings at the grocery store weekly based on what sounds good. This week it’s green olive and sausage pizza, so we bought diced tomatoes, mozzarella cheese, sausage and green olives. So tomatoes: 1.87; olives: 3.50 (a huge jar, several servings worth); sausage: 4.50; cheese: 2.25. So for around $12, we’re going to have a great pizza comparable in price to a frozen California Pizza Kitchen pizza. I think the value in homemade pizza is there, personally.

    Reply
    • John says

      05/21/2012 at 6:25 pm

      Thanks for your thoughts Lindsay! I’m glad you brought pizza up, because I’ve found the same thing. In addition to fresh ingredients and lower price, I’ve also found that adding toppings fills you up more so that you don’t need to eat several pies to feed your family.

      Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sign Up and Get My Family Finances Delivered to Your Email

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Search My Family Finances

Google
Custom Search

Recent Posts

  • Unexpected Home Expenses You Should Always be Prepared for
  • How To Avoid Constant Doctor Visits (Saving You Money In The Process)
  • How To Protect Elderly Parents From Scammers
  • What the Coronavirus Teaches us about Personal Finance
  • Tips to Eliminate the Stress from your Cash Plan

Archives

  • January 2022
  • October 2021
  • April 2021
  • April 2020
  • February 2020
  • October 2019
  • August 2019
  • July 2019
  • February 2019
  • January 2019
  • December 2018
  • October 2018
  • September 2018
  • August 2018
  • July 2018
  • June 2018
  • May 2018
  • April 2018
  • March 2018
  • February 2018
  • January 2018
  • December 2017
  • November 2017
  • October 2017
  • August 2017
  • July 2017
  • June 2017
  • May 2017
  • April 2017
  • January 2017
  • December 2016
  • October 2016
  • September 2016
  • August 2016
  • July 2016
  • June 2016
  • May 2016
  • April 2016
  • March 2016
  • February 2016
  • November 2015
  • September 2015
  • August 2015
  • July 2015
  • June 2015
  • May 2015
  • April 2015
  • March 2015
  • February 2015
  • January 2015
  • October 2014
  • August 2014
  • July 2014
  • May 2014
  • March 2014
  • February 2014
  • January 2014
  • December 2013
  • November 2013
  • October 2013
  • September 2013
  • August 2013
  • July 2013
  • June 2013
  • May 2013
  • April 2013
  • March 2013
  • February 2013
  • January 2013
  • November 2012
  • October 2012
  • September 2012
  • August 2012
  • July 2012
  • June 2012
  • May 2012

Categories

  • Average Family
  • Blogging
  • Budget
  • College Information for Families
  • Deals for Families
  • Family Banking
  • Family Debt Management
  • Family Finances
  • Family Grocery Spending
  • Family Insurance
  • Family Saving
  • Family Spending
  • Money Answers
  • Uncategorized

Copyright © 2023 · Genesis Sample Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in